Beh

BEHANIE

V súčasnej dobe sa stáva beh veľmi populárny medzi širokou verejnosťou. Behajú mladí, starší, dôchodcovia, deti, ženy, muži...

Ako huby po daždi sa rozmohli rôzne bežecké preteky – po ceste, po lese, po rovine, do kopca, jednotlivo, v družstvách, v štafetách....

Áno, je toho naozaj veľa. Ale keď k tomu pristúpi jednotlivec primerane so zdravým rozumom, má beh naozaj pozitívne účinky na zdravie.

     
     Pravidelný pohyb a zvlášť na čerstvom vzduchu, pomáha udržiavať a rozvíjať zdravie človeka. Chôdza a beh predstavujú najprirodzenejší pohyb pre každého človeka a majú veľký význam pre naše zdravie. Behanie, či už rekreačné alebo kondičné, významne prospieva pohybovému, srdcovo-cievnemu i tráviacemu ústrojenstvu. Odbúrava stres, posilňuje svaly a  srdce. Keď sa vydáte na rýchlu prechádzku do lesa, či vybehnete do kopca, či na Chopok – ste na čerstvom vzduchu a robíte pre svoje telo to najlepšie.
Ak sa na to pozrieme aj z hľadiska ekonomického, patrí beh medzi najmenej náročné športy. Tak isto nepotrebujete telocvičňu, špeciálne športové potreby alebo náčinie. Dokonca ani sparingpartnera. Behať môže človek v každom ročnom období a za každého počasia. Čo však k nemu potrebujete je pevná vôľa.
     

     Ďalšou výhodou behu je, že ho môže praktizovať naozaj široká skupina ľudí (okrem ľudí s vážnymi zdravotnými problémami chrbtice a pohybového aparátu).
Človek sa nemusí nikomu prispôsobovať a sám si určuje dĺžku, rýchlosť a intenzitu behu, či povrch, na ktorom bude športovať.

Pri behaní sa treba držať niekoľkých rád:

Pred každým behom netreba zabúdať na rozcvičku - zahriatím a pretiahnutím tela sa pohybové ústrojenstvo a krvný obeh pripraví na telesnú záťaž.

Postupnosť - kondícii je treba prispôsobiť rýchlosť behu a dĺžku trate. Pre začínajúceho bežca je najlepšie najskôr predlžovať čas behu a potom postupne zrýchľovať tempo, pravidelnosť či primeranosť pohybovej aktivity.

Pravidelnosť - pre získanie kondície je nevyhnutný dlhodobý tréning, pri ktorom sa pravidelne striedajú tréningové a odpočinkové dni.
Primeranosť - príliš veľké alebo slabé zaťaženie je neúčinné a stráca na význame, môže byť dokonca škodlivé. Optimálny výkon sa dosahuje predovšetkým dodržiavaním rovnomerného tempa behu.

Upokojenie – po každom behu potrebuje organizmus určitý čas aj na upokojenie - náhle prerušenie fyzickej záťaže, môže viesť k pocitom slabosti či závratu. Preto sa odporúča plynulo prejsť od behu k niekoľko minútovej rýchlej chôdzi a na záver si krátkym strečingom uvoľniť namáhané svaly

Pre začiatočníkov je dôležité osvojiť si správnu techniku behu, pretože nevhodná technika môže spôsobiť problémy pohybového aparátu. Treba zvoliť aj správnu obuv na vybraný terén a samozrejme vhodné oblečenie.
Pri behaní je potrebné aj počúvať svoje telo a nepreceňovať zbytočne svoje sily a prispôsobiť intenzitu tréningu zdravotnému stavu.
Zároveň sa nenechať odradiť počiatočnými ťažkosťami s únavou, pretože onedlho pocítite psychickú aj fyzickú úľavu a vitalitu. Dokonca sa veľakrát dostaví aj radosť z behania J

Podľa odborníkov postačí k získaniu dobrého pocitu a kondície 30-minútový tréning dvakrát týždenne a už za krátky čas sa človeku telo za vydanú námahu odvďačí. Pri tejto pohybovej aktivite je totiž samozrejmosťou spevnenie svalstva a úbytok tukovej hmoty. Efekt chudnutia sa najviac prejaví, ak človek behá ráno nalačno. Ideálne je behať v trvaní 30-45 minút 4-5x týždenne, pričom už jeho trvanie nad 30 minút je spojené spravidla aj s poklesom telesnej hmotnosti.